Still İstanbul Site Genel Kuralları

 • Genel Tebliğ:

       Sitemizin ismi ‘’STİLL İSTANBUL’’  dur. Adres; Pendik, Yenişehir Mah. Bakü Cad. Ekin Sok. No 3 dür. Toplam 132 bağımsız bölümden ve A1, A2, A3, A4, B1, B2, olmak üzere toplam 6 bloktan oluşmaktadır.

 • Ortak Mekanlar:

Bina ortak mekânları: her binanın kapalı otopark (2+1 ile 3+1 daireler için) ve açık otopark (1+1+ daireler için), çatı, asansörler, merdivenler, sahanlıklar ve tüm ortak mekânları, o binanın kat maliklerinin ortak mekânı sayılır.
Site ortak mekânları: Sitedeki yüzme havuzu, fıtnes salonu, sauna, aerobik salonu, çocuk oyun odası, çocuk bahçesi, açık sinema salonu, basket ve mini futbol sahası, yollar, güvenlik ve site yönetim ofisi, yeşillendirilmiş alanlar, ağaç ve bitkiler, masa sandalye ve benzeri her türlü demirbaşlar vs. gibi alanlar sitenin ortak kullanım alanlarıdır.
Bu alanlar ayrıca, kat maliklerince  “Eşit Kullanım Alanları” dır. Hiç bir kat maliki ya da gurup, bu alanları bireysel ya da keyfi olarak kural dışı kullanamaz. Sitemizde yapılan ya da yapılacak olan tüm alanlar 132 bağımsız bölüm içindir. Bu alanların kullanımı, 634 sayılı kat mülkiyeti yasası gereğince sitenin oluşturduğu yönetim planında alınmış olunan kararlar, kat malikleri genel kurulu ve site yönetim kurulunun almış ya da alacak oldukları kurallar çerçevesinde ve eşitlik ilkesine de uyarak kullanılabilir. Aynı zamanda aynı eşitlik ilkesiyle de sorumlu olup aynı eşitlikte de katılım payı-aidat öderler.
Sitenin genel kurallarına daire sahipleri, kiracılar, misafirler, personel ve de yöneticiler olmak üzere tüm kullanıcılar uymak zorundadır.

 • Genel kurallar:
 • Kapı önlerine ve ortak kullanım alanlarına ayakkabı, bisiklet, poşet, çöpe benzeri eşyaların konulmaması,
 • Balkonlardan dışarıya çamaşır, halı gibi eşyaların sarkıtılmaması, silkelenmemesi ve çöp atılmaması,
 • Asansör ile eşya taşınmaması, eşyaların mutlak surette yangın merdiveninden taşınması, kapılarının kapalı bırakılması,
 • Genel kurul kararı olmadan, dış cepheye anten, klima ve benzeri tesisat konulmaması, balkon iç cephelerinin farklı renkte boyatılmaması, pencerelere parmaklık, giriş katlara ise korkuluk yapılmaması,
 • Site yönetiminden izinsiz çatıya anten ve benzeri her türlü alet konulmaması, tesisat ve panolara görevli harici müdahale edilmemesi,
 • Klozetlere tuvalet kâğıdı, kâğıt havlu ve her türlü bez ve benzeri eşya atılmaması,
 • Yönetim tarafından tespit edilen yer dışında bahçede ve balkonlarda mangal yapılmaması,
 • Giriş kapısı önünde ve site içinde korna çalınmaması , (A Blok da ikamet edip arabası olanların otomatik kapı açma cihazı alması mecburidir.)
 • Yönetimin izini olmadan, ortak kullanım alanımız olan bahçemize, yönetim tarafından konulan veya konulacak olanların dışında ilave masa, sandalye ve benzeri eşyalar konmaması, site dışından misafir çağrılarak kalabalık toplantı yapılmaması,
 • Bahçe masa ve sandalyelerinin kullanım sonrası farklı yerlerde ve temizlenmeden bırakılmaması
 • Çöp toplama işlemi her gün B2 Blok dan başlayarak sabah 08.00-10.00 ve 16.30-17.00 saatleri arasında alınacak olup zamanında hazırlanarak gelen görevliye süratle teslim edilmesi ve çöp toplama işleminin geciktirilmemesi ve kapı önlerine çöp konulmaması,
 • Evcil hayvanların bahçede başı boş bırakılmaması, sahipsiz dolaştırılmaması ve hijyen kurallarına uygun davranılması, evcil hayvan artıklarının mutlaka sahibi tarafından kaldırılması
 • Dairelerde yapılacak tadilatların hafta içi ve cumartesi günü saat 10.00 ile 18.00 arasında yapılması, hiçbir şekilde pazar ve resmi tatil günlerinde tadilat yapılmaması, ev taşınmalarının da en geç 18.00 da bitirilmesi ve mutlaka yangın merdivenlerinin kullanılması,
 • Yönetimi ilgilendiren arıza ve isteklerin gündüz saatlerinde Site Yöneticine bildirilmesi,
 • Arabaların kül ve çöplerinin ve her türlü çöplerin site içine atılmaması, sitenin hiç bir varlığına zarar verilmemesi,
 • Sitemize gelen tüm misafirlere Güvenlik tarafından, isim ve kime geldiği sorularak, ziyaretçi defterine kayıt edilecektir. Daire sakinlerinin onayını müteakip daireye yönlendirilecektir. Site içi araç park yerlerimiz sadece site sakinlerinin ihtiyacını karşılayacak miktarda olup, misafir araçların site içerisine girişine izin verilmeyecektir. Site sakinlerinin, bu konuda yönetime ve güvenliğe yardımcı olmaları gerekmektedir. Site sınırlarında bulunan misafirinin her türlü sorumluluğu daire sahibine aittir.

 

SİTE GÜVENLİK ELEMANLARININ GENEL GÖREV VE SORUMLULUKLARI :

Güvenlik Elemanının temel görevi; Site sakinlerinin mal, can, tesis ve hizmet güvenliğini sağlamak üzere, üniforması ile sürekli görev yerinde bulunarak, caydırıcılık tesis etmektir. Görevini, aşağıda belirtilen hususlar ile ilgili talimatlar ve yöneticiler tarafından kendisine verilen göreve yönelik direktifler doğrultusunda yerine getirir.  

1. GİRİŞ / ÇIKIŞ KONTROLÜ YAPAR.
1.1.Site Sakinlerini ve misafirlerini güler yüzle karşılar, gerekli saygıyı gösterir.
1.2.Gelen yaya misafirlerin kime, hangi blok ve daireye geldiğini, adı ve soyadını öğrenir, gelinen kişiden izin alındıktan sonra gerekli kaydı ve yönlendirmeyi yapar.
1.3.Araçla gelen misafirlerin ise aracı kapı önünde durdurulur, aynı şekilde kime, hangi blok ve daireye geldiği, adı ve soyadını öğrenir, gelinen kişiden izin alındıktan sonra araç plakası ile gerekli bilgileri kayıt eder ve araca uygun park yeri gösterilerek gerekli yönlendirme yapılır.
1.4.A Blok da oturup aracı ile gelen site sakini Kapalı Garaj otomatı alarak girişini Kapalı Garaj bölümünden yapacaktır. Diğer site sakinleri Ana Giriş kapısından yapacaklardır.
1.5. Siteye, site sakinlerinin günlük ihtiyaçları ve siparişleri için gelen personel site sakininin olur vermesi ile gerekli kaydın tutulmasını müteakip, yönlendirilir ve çıkışları kontrol edilir.
1.6.Site sakinleri ve site genel bölgesi için gelen usta, boyacı, tamir v.b. personel girişlerinde mutlaka kayıt edilir ve çıkışları takip edilir.
1.7.Posta, paket v.b.malzemenin talimatlar doğrultusunda kabul, kontrol ve yönlendirmesini yapar. Kesinlikle emanet kabul edemez, alındı için imza atamaz. Emniyet, icra, savcılık v.b. görevlilerin site ve sakinlerine yönelik çalışmalarında konuyu gizlilik içinde site yöneticisine bildirir.

2.ÇEVRE GÜVENLİĞİ SAĞLAR.
2.1.Güvenlik çit ve duvarlarından giriş ve çıkışı önler, kontrol eder.
2.2.Site çevresinde aydınlatma kontrolü yapar.
2.3.Çevredeki şüpheli kişi, topluluk ve araçları kontrol eder.
2.4.Sorumlu olduğu alanı yangın, kaza ve emniyet konularına göre denetler, gerektiğinde müdahale eder.
2.5.Çevrede sürdürülen onarım, yenileme, inşaat v.b. faaliyetleri takip eder.
2.6.Siteye ait her türlü arazi, kıymet, araç, malzeme v.b.kontrol eder.

3.SİTE İÇ GÜVENLİĞİNİ SAĞLAR.
3.1.Devamlı devriye dolaşarak çevreyi kontrol eder.
3.2.Güvenlik açısından sakıncalı gördüğü durumları yöneticilere bildirir.
3.3.Site alanı içindeki yabancı şahısları gözler ve hareketlerini takibe alır.
3.4.Elektrik/Elektronik araç ve gereçlerin kullanım saatleri dışında kapalı olmasını sağlar.
3.5.Sahipsiz yabancı madde, poşet, çanta v.b. için gerekli tedbirleri alır.
3.6.Sızdıran, kaçıran bağlantı, boru valf v.b. arızalarını tespit eder, ilgilisine rapor eder.
3.7.Yağmur, su baskını sel nedeni ile hasar görebilecek malzemeyi korur ve ilgilisine haber verir.
3.8.Site kural ve talimatlarına aykırı her türlü olayı tespit eder, yöneticilere rapor eder.
3.9.Blokların giriş kapılarının kapalı olup olmadığını kontrol eder, varsa aksaklıkları yönetime bildirir.
3.10.Otoparktaki araçları hırsızlık, darp ve yangına karşı korur, tehlike halinde sahibine haber verir.

4.  SİTE GÜVENLİK ELEMANLARININ UYMASI GEREKEN GENEL KURALLAR:

 • Güvenlik personeli görev süresince genel kuralların yanı sıra toplumsal, ahlaki ve görgü kurallarına uygun hareket edecek ve bu konuda kendilerine düşen sorumluluğu en iyi şekilde yerine getireceklerdir.
 • Görevde bulunulduğu sürece, site sakinlerinin özel yaşamlarını rahatsız edici her türlü davranıştan özenle kaçınacaklardır.
 • Görev süresince kendilerine verilen kıyafeti tam olarak giyecekler, günlük saç ve sakal tıraşlarına dikkat edecekler iş bitiminde sivil giyinip, siteyi terk edeceklerdir.
 • Görev alanlarına eş, dost, akraba ve arkadaş davet edilmeyecek, ziyarete gelenler en kısa sürede gönderilecektir.
 • Güvenlik kulübesinde uygun vaziyette oturulacak, kulübe içine hiç kimse alınmayacak, çevreye dikkat edilecek, Güvenlik Kamera Monitörü sürekli kontrol altında bulundurulacaktır. Bunların dışında hiçbir şey (oyun, bilgisayar v.b.) ile uğraşılmayacaktır.
 • Mesai saatlerinde kimse ile gereksiz sohbet yapılmayacak, görev ciddiyetine uygun hareket edilecektir.
 • Güvenlik elemanları sürekli olarak site çevresini ve içini gözetleyecek, izleme, devriye ve takip görevini dikkatle yapacak, oluşabilecek her türlü olumsuzluğa derhal müdahale edecek ve gerektiğinde yönetime haber vereceklerdir.
 • Gündüz ikinci bir güvenlik görevlisi devreye girdiğinde en az 2 saatte bir, gece ise her saat başı çevre devriye talimatına uygun olarak dolaşılıp kontrol edilecektir.
 • Güvenlik kulübesi içi ve çevresi daima temiz ve düzenli olacak, hava karardığı andan itibaren kulübe iç lambası sabaha kadar devamlı yanacaktır.
 • Vardiya değişimlerinde, yeni gelene mutlaka görev teslimi yapılacak ve gerekli bilgiler aktarılacaktır, görev teslimi yapılmadan iş yeri terk edilmeyecektir, aksi bir durumda yöneticiye mutlaka haber verilecektir. Acil durumlar hariç, izin için en az iki gün önceden yöneticiden onay alınacaktır.
 • Çevre aydınlatma lambaları hava karardığında yakılacak ve sabah aydınlandığında ise söndürülecektir. Havuz lambaları ise verilen talimata göre ayarlanacaktır.
 •  Site bahçesinin temiz ve düzenli olmasına özen gösterilecek, bahçe çöp tenekeleri günlük olarak bahçıvan tarafından boşaltılacak, site sakinlerinin bahçeye çöp atması önlenecek, gerektiğinde site sakinleri kibarca uyarılacak, ayrıca karlı havalarda ana giriş rampası ve apartman girişleri emniyet açısından temizlik görevlisi tarafından kardan temizlenecektir.
 • Bahçe çimleri zamanı geldiğinde biçilecek, yönetici tarafından verilecek programa göre çimler her gün düzenli olarak sulanacak, gerekli bakımlar yapılacaktır.
 •  Site içinde araç park yeri olarak belirlenmiş alanlar dışına hiçbir şekilde araç parkına müsaade edilmeyecektir. Kapalı garajlar 2+1 ve 3+1 daire sakinleri için olup daire numaraları ile yer tahsisi yapılmıştır. Açık otoparklar ise 1+1 daire sakinleri içindir. Misafir araçları için araç park yerimiz yoktur.
 • A Blok da oturup aracı olan site sakinlerine, giriş ve çıkışlarında Kapalı Otopark otomatik kapı kumandası almaları konusunda hatırlatma yapılacak ve temininde yardımcı olunacaktır.
 • Tüm site sakinlerinin, site içi ve havuz genel kurallarına uyması konusunda, site yönetimine yardımcı olunacak ve gerekli uyarılar site sakinlerine kibarca yapılacaktır.    
 • Sitemizde Huzurlu Ve Sağlıklı Yaşayabilmemiz İçin, Site Yönetim Planı Ve Genel Kurullarda Alınan Ve Tüm Site Sakinlerine Tebliğ Edilen Havuz, Güvenlik Ve Genel Kurallarına Tüm Site Sakinlerinin Ve Misafirlerinin Titizlikle uyulması gerekmektedir.

  SİTE GÜVENLİĞİ GENEL KURALLAR

  1. GİRİŞ / ÇIKIŞ KONTROLÜ YAPAR.

  A.    SİTE SAKİNLERİNİ VE MİSAFİRLERİNİ GÜLER YÜZLE KARŞILAR, GEREKLİ SAYGIYI GÖSTERİR.

  1. GELEN YAYA MİSAFİRLERİN KİME, HANGİ BLOK VE DAİREYE GELDİĞİNİ, ADI VE SOYADINI ÖĞRENİR, GELİNEN KİŞİDEN İÇ KONUŞMA SİSTEMİ İLE İZİN ALINDIKTAN SONRA GEREKLİ KAYDI VE YÖNLENDİRMEYİ YAPAR.
  2. ARAÇLA GELEN MİSAFİRLERİN İSE ARACI KAPI ÖNÜNDE DURDURULUR, AYNI ŞEKİLDE KİME, HANGİ BLOK VE DAİREYE GELDİĞİ, ADI VE SOYADINI ÖĞRENİR, GELİNEN KİŞİDEN İÇ KONUŞMA SİSTEMİ İLE İZİN ALINDIKTAN SONRA ARAÇ PLAKASI İLE GEREKLİ BİLGİLERİ KAYIT EDER VE ARACA UYGUN PARK YERİ GÖSTERİLEREK GEREKLİ YÖNLENDİRME YAPILIR. MİSAFİR ARAÇLAR İÇİN SİTE İÇERİSİNDE PARK YERİMİZ YOKTUR.
  3. A BLOK DA 2+1 VE 3+1 DAİRELERDE OTURUP ARACI İLE GELEN SİTE SAKİNİ ÜCRETİ MUKABİLİ KAPALI GARAJ OTOMATINI YÖNETİCİDEN ALARAK GİRİŞİNİ KAPALI GARAJ BÖLÜMÜNDEN YAPACAKTIR. DİĞER SİTE SAKİNLERİ ANA GİRİŞ KAPISINDAN YAPACAKLARDIR.
  4. SİTEYE, SİTE SAKİNLERİNİN GÜNLÜK İHTİYAÇLARI VE SİPARİŞLERİ İÇİN GELEN PERSONEL SİTE SAKİNİNİN OLUR VERMESİ İLE GEREKLİ KAYDIN TUTULMASINI MÜTEAKİP, YÖNLENDİRİLİR VE ÇIKIŞLARI KONTROL EDİLİR.
  5. SİTE SAKİNLERİ VE SİTE GENEL BÖLGESİ İÇİN GELEN USTA, BOYACI, TAMİR V.B. PERSONEL GİRİŞLERİNDE MUTLAKA KAYIT EDİLİR VE ÇIKIŞLARI TAKİP EDİLİR.
  6. POSTA, PAKET V.B.MALZEMENİN TALİMATLAR DOĞRULTUSUNDA KABUL, KONTROL VE YÖNLENDİRMESİNİ YAPAR. KESİNLİKLE EMANET KABUL EDEMEZ, ALINDI İÇİN İMZA ATAMAZ. EMNİYET, İCRA, SAVCILIK V.B. GÖREVLİLERİN SİTE VE SAKİNLERİNE YÖNELİK ÇALIŞMALARINDA KONUYU GİZLİLİK İÇİNDE SİTE YÖNETİCİSİNE BİLDİRİR.
  7. HER TÜRLÜ TAŞERON GİRİŞİ YÖNETİME BİLDİRİLİR VE ÇIKIŞLARINA YÖNETİMİN OLUR VERMESİ İLE İZİN VERİLECEKTİR.
  8. ÇEVRE GÜVENLİĞİ SAĞLAR.
  9. GÜVENLİK ÇİT VE DUVARLARINDAN GİRİŞ VE ÇIKIŞI ÖNLER, KONTROL EDER.
  10. SİTE ÇEVRESİNDE AYDINLATMALARIN KONTROLÜNÜ YAPAR. YANMAYAN VARSA MUTLAKA RAPORUNA YAZAR.
  11. KAMERALARIN GÖRÜŞ AÇILARINI VE DURUMLARINI KONTROL EDER, DURUMU DEĞİŞEN VARSA NEDEN VE NİÇİNLERİNİ SORGULAR, GEREKLİ DÜZELTMEYİ SAĞLAR VE RAPOR EDER.
  12. ÇEVREDEKİ ŞÜPHELİ KİŞİ, TOPLULUK VE ARAÇLARI KONTROL EDER. GEREKTİĞİNDE İLGİLİ BİRİMLERE HABER VERİR.
  13. SORUMLU OLDUĞU ALANI YANGIN, KAZA VE EMNİYET KONULARINA GÖRE DENETLER, GEREKTİĞİNDE MÜDAHALE EDER.
  14. ÇEVREDE SÜRDÜRÜLEN ONARIM, YENİLEME, İNŞAAT V.B. FAALİYETLERİ TAKİP EDER.
  15. SİTEYE AİT HER TÜRLÜ ARAZİ, KIYMET, ARAÇ, MALZEME V.B. Nİ KONTROL EDER.
  16. SİTE İÇ GÜVENLİĞİNİ SAĞLAR.
  17. DEVAMLI DEVRİYE DOLAŞARAK ÇEVREYİ KONTROL EDER.
  18. GÜVENLİK AÇISINDAN SAKINCALI GÖRDÜĞÜ DURUMLARI YÖNETİCİYE BİLDİRİR.
  19. SİTE ALANI İÇİNDEKİ YABANCI ŞAHISLARI GÖZLER VE HAREKETLERİNİ TAKİBE ALIR.
  20. ELEKTRİK/ELEKTRONİK ARAÇ VE GEREÇLERİN KULLANIM SAATLERİ DIŞINDA KAPALI OLMASINI SAĞLAR.
  21. SAHİPSİZ YABANCI MADDE, POŞET, ÇANTA V.B. İÇİN GEREKLİ TEDBİRLERİ ALIR.
  22. SIZDIRAN, KAÇIRAN BAĞLANTI, BORU VALF V.B. ARIZALARINI TESPİT EDER, İLGİLİSİNE VE YÖNETİCİYE RAPOR EDER.
  23. YAĞMUR, SU BASKINI SEL NEDENİ İLE HASAR GÖREBİLECEK MALZEMEYİ KORUR VE İLGİLİSİNE VE YÖNETİCİYE HABER VERİR.
  24. SİTE KURAL VE TALİMATLARINA AYKIRI HER TÜRLÜ OLAYI TESPİT EDER, YÖNETİCİYE RAPOR EDER.
  25. BLOKLARIN GİRİŞ KAPILARININ KAPALI OLUP OLMADIĞINI KONTROL EDER, VARSA AKSAKLIKLARI YÖNETİCİYE BİLDİRİR.
  26. OTOPARKTAKİ ARAÇLARI HIRSIZLIK, DARP VE YANGINA KARŞI KORUR, TEHLİKE HALİNDE SAHİBİNE VE YÖNETİCİYE HABER VERİR.
  27. SİTE GÜVENLİK ELEMANLARININ UYMASI GEREKEN GENEL KURALLAR:
  28. GÜVENLİK PERSONELİ GÖREV SÜRESİNCE GENEL KURALLARIN YANI SIRA TOPLUMSAL, AHLAKİ VE GÖRGÜ KURALLARINA UYGUN HAREKET EDECEK VE BU KONUDA KENDİLERİNE DÜŞEN SORUMLULUĞU EN İYİ ŞEKİLDE YERİNE GETİRECEKLERDİR.
  29. GÖREVDE BULUNULDUĞU SÜRECE, SİTE SAKİNLERİNİN ÖZEL YAŞAMLARINI RAHATSIZ EDİCİ HER TÜRLÜ DAVRANIŞTAN ÖZENLE KAÇINILACAKTIR.
  30. GÖREV SÜRESİNCE KENDİLERİNE VERİLEN KIYAFETİ TAM OLARAK GİYECEKLER, GÜNLÜK SAÇ VE SAKAL TIRAŞLARINA ÖZEN GÖSTERECEKLER, İŞ BİTİMİ SİVİL KIYAFETLERİNİ GİYİNİP, SİTEYİ TERK EDECEKLERDİR. BAYAN GÖREVLİLER HAFİF MAKYAJ YAPABİLİRLER VE SAÇLARINI TOPLU OLARAK MUHAFAZA EDECEKLERDİR, SALINMIŞ OLARAK TUTMAYACAKLARDIR.
  31. GÖREV ALANLARINA EŞ, DOST, AKRABA VE ARKADAŞ DAVET EDİLMEYECEK, ZİYARETE GELENLER EN KISA SÜREDE GÖNDERİLECEKTİR.
  32. GÜVENLİK KULÜBESİNDE UYGUN VAZİYETTE OTURULACAK, KULÜBE İÇİNE YETKİSİZ HİÇ KİMSE ALINMAYACAK, ÇEVREYE DİKKAT EDİLECEK, GÜVENLİK KAMERA MONİTÖRÜ SÜREKLİ KONTROL ALTINDA BULUNDURULACAKTIR.BUNLARIN DIŞINDA HİÇBİR ŞEY (OYUN, BİLGİSAYAR V.B.) İLE UĞRAŞILMAYACAKTIR.
  33. MESAİ SAATLERİNDE KİMSE İLE GEREKSİZ SOHBET YAPILMAYACAK, GÖREV CİDDİYETİNE UYGUN HAREKET EDİLECEKTİR.
  34. GÜVENLİK ELEMANLARI SÜREKLİ OLARAK SİTE ÇEVRESİNİ VE İÇİNİ GÖZETLEYECEK, İZLEME, DEVRİYE VE TAKİP GÖREVİNİ DİKKATLE YAPACAK, OLUŞABİLECEK HER TÜRLÜ OLUMSUZLUĞA DERHAL MÜDAHALE EDECEK VE GEREKTİĞİNDE YÖNETİME HABER VERECEKLERDİR.
  35. GÜNDÜZ İKİNCİ BİR GÜVENLİK GÖREVLİSİ DEVREYE GİRDİĞİNDE EN AZ 2 SAATTE BİR, GECE İSE HER SAAT BAŞI ÇEVRE DEVRİYE TALİMATINA UYGUN OLARAK DOLAŞILIP KONTROL EDİLECEKTİR.
  36. GÜVENLİK KULÜBESİ İÇİ VE ÇEVRESİ DAİMA TEMİZ VE DÜZENLİ OLACAK, HAVA KARARDIĞI ANDAN İTİBAREN KULÜBE İÇ LAMBASI SABAHA KADAR DEVAMLI YANACAKTIR
  37. VARDİYA DEĞİŞİMLERİNDE, YENİ GELENE MUTLAKA GÖREV TESLİMİ YAPILACAK VE GEREKLİ BİLGİLER AKTARILACAKTIR, GÖREV TESLİMİ YAPILMADAN İŞ YERİ TERK EDİLMEYECEKTİR, AKSİ BİR DURUMDA YÖNETİCİYE MUTLAKA HABER VERİLECEKTİR. ACİL DURUMLAR HARİÇ, İZİN İÇİN EN AZ İKİ GÜN ÖNCEDEN YÖNETİCİDEN ONAY ALINACAKTIR.
  38. ÇEVRE AYDINLATMA LAMBALARI HAVA KARARDIĞINDA YAKILACAK VE SABAH AYDINLANDIĞINDA İSE SÖNDÜRÜLECEKTİR. HAVUZ LAMBALARI İSE VERİLEN TALİMATA GÖRE AYARLANACAKTIR.
  39. SİTE BAHÇESİNİN TEMİZ VE DÜZENLİ OLMASINA ÖZEN GÖSTERİLECEK, BAHÇE ÇÖP TENEKELERİ GÜNLÜKOLARAK BAHÇIVAN TARAFINDAN BOŞALTILACAK, SİTE SAKİNLERİNİN BAHÇEYE ÇÖP ATMASI ÖNLENECEK, GEREKTİĞİNDE SİTE SAKİNLERİ KİBARCA UYARILACAK, AYRICA KARLI HAVALARDA ANA GİRİŞ RAMPASI VE APARTMAN GİRİŞLERİ EMNİYET AÇISINDAN TEMİZLİK GÖREVLİSİ TARAFINDAN KARDAN TEMİZLENECEKTİR.
  40. BAHÇE ÇİMLERİ ZAMANI GELDİĞİNDE BİÇİLECEK, YÖNETİCİ TARAFINDAN VERİLECEK PROGRAMA GÖRE ÇİMLER HER GÜN DÜZENLİ OLARAK SULANACAK, GEREKLİ BAKIMLAR YAPILACAKTIR.
  41. SİTE İÇİNDE ARAÇ PARK YERİ OLARAK BELİRLENMİŞ ALANLAR DIŞINA HİÇBİR ŞEKİLDE ARAÇ PARKINA MÜSAADE EDİLMEYECEKTİR. KAPALI GARAJLAR 2+1 VE 3+1 DAİRE SAKİNLERİ İÇİN OLUP DAİRE NUMARALARI İLE YER TAHSİSİ YAPILMIŞTIR. AÇIK OTOPARKLAR İSE 1+1 DAİRE SAKİNLERİ İÇİNDİR. MİSAFİR ARAÇLARI İÇİN VE İKİNCİ ARAÇLAR İÇİN SİTE İÇERİSİNDE PARK YERİMİZ YOKTUR.
  42. A BLOK DA 2+1 VE 3+1 DAİRELERDE OTURUP ARACI OLAN SİTE SAKİNLERİNE, GİRİŞ VE ÇIKIŞLARINDA KAPALI OTOPARK OTOMATİK KAPI KUMANDASI ALMALARI KONUSUNDA HATIRLATMA YAPILACAK VE TEMİNİNDE YARDIMCI OLUNACAKTIR.